• SNaP 12/13

• IX Konkurs Krasomówczy

7 grudnia 2012 r.

pt. „Oblicza szlachetności.

2012 Rok Wielkich Rodaków — Bolesława Prusa i Janusza Korczaka”.

zorganizowany pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty

z okazji Roku Bolesława Prusa oraz Janusza Korczaka.

Konkurs został zorganizowany przez Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów w muzeum Niepodległości. W konkursie wzięli udział uczniowie ze wszystkich poziomów nauczania.

Celem tego konkursu było zainteresowanie dzieci i młodzieży życiem i twórczością Bolesława Prusa – wielkiego polskiego felietonisty i pisarza oraz popularyzacja życia  i twórczości Janusza Korczaka – pedagoga, lekarza pediatry, działacza społecznego pisarza i publicysty.

Kolejnym celem było też odkrywanie nowych talentów oratorskich oraz pielęgnowanie i doskonalenie sztuki oratorskiej.

Temat przygotowanych przez młodzież wystąpień w przeważającej części dotyczył różnorodnych zagadnień z życia tego wielkiego społecznika, przyjaciela dzieci, lekarza, pierwszego rzecznika praw dziecka – Janusza Korczaka.

Finaliści dzielili się przemyśleniami o tym wielkim Polaku, opisywali jego dążenia do celu, aby pomagać innym w szczególności dzieciom i społecznym sierotom. W czasie wystąpień każdy z nas dowiedział się wielu ciekawych faktów na temat Janusza Korczaka, jego pracy w sierocińcu, poświęceniu dla dzieci, ostatniej drodze ze swoimi podopiecznymi do komory gazowej.

Osoby, które swoje przemówienia poświeciły Bolesławowi Prusowi bardzo ciekawie opowiadały nam o tym wybitnym pisarzu, felietoniście, publicyście, kronikarzu Warszawy, ale także o myślicielu i popularyzatorze wiedzy –  pasjonacie aparatu fotograficznego, maszyny do pisania oraz roweru.

Był także popularyzatorem turystyki zarówno pieszej jak i rowerowej.

Do finału dostało się 64 uczniów z 26 szkół. W finale wzięło udział 62 uczniów z 24 szkół. Były to szkoły z Warszawy oraz wielu miejscowości leżących na terenie województwa mazowieckiego.

Z naszego gimnazjum udział wzięło siedem osób.Byli to:

uczniowie klasy I e: Kacper Bąkowski, Magdalena Miłczak, Urszula Przyborowska, Jakub Redlicki i Michał Stankiewicz,

uczennice klasy I b: Wiktoria Gomoła i Aleksandra Kozińska

II nagrodę otrzymała Aleksandra Kozińska,

a wyróżnienia Kacper Bąkowski i Magdalena Miłczak.

Dopełnieniem konkursu krasomówczego był Ogólnopolski Konkurs Literacki pt. „Literacka wędrówka śladami Bolesława Prusa i jego bohaterów”, również pod patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Organizatorami tego konkursu są także Stowarzyszenie Warszawskich Nauczycieli Polonistów i Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Troje uczniów z naszej szkoły zdobyło nagrody:

II miejsce Anna Siklosi z kl. II e,

III miejsce Paulina Gawlińska i Michał Urbański z kl. III a.

Rozdanie nagród odbędzie się dnia 25 stycznia 2013r. w Muzeum Niepodległości.