• Projekt edukacyjny "Zostań znajomym swojego dziecka" adresowany jest do rodziców i opiekunów. Jego celem jest zachęcenie ich do aktywnego uczestniczenia w internetowym życiu dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności.

Dzieci coraz więcej czasu spędzają w internecie, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, którymi posługują się często bieglej niż dorośli. Cyfrowy świat to ich rzeczywistość. Dlatego kontakt rodzica z dzieckiem w tym obszarze może być trudniejszy. Warto być z dzieckiem i przy dziecku, kiedy stawia pierwsze kroki w internecie. Pokazać, co można ciekawego robić w sieci, nauczyć najważniejszych zasad bezpieczeństwa. Po prostu być. Hasło „Zostań znajomym swojego dziecka” ma zachęcić dorosłych do aktywnego uczestniczenia w internetowym świecie podopiecznych oraz przyglądania się jak wygląda ich aktywność i czy nie zagraża ich poprawnemu rozwojowi.

Projekt „Zostań znajomym swojego dziecka” realizowany jest od 2012 r. przez instytut badawczy NASK w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Na projekt składają się krótkie animowane filmy, które w lekki, atrakcyjny sposób zachęcają dorosłych do włączenia się w internetowe życie dzieci, poznania ich zainteresowań i wirtualnej społeczności. Prezentują także najważniejsze zagrożenia, na jakie mogą natrafić dzieci podczas poruszania się w sieci.

Całość została wydana w dwóch częściach na płycie DVD wraz z broszurą informacyjną i ulotką z radami dla rodziców i opiekunów jak postępować  w codziennych  sytuacjach związanych z korzystaniem przez dzieci z internetu  czy urządzeń mobilnych. Broszura  informacyjna cz. I - dotyczy filmów 1-5 (pobierz plik PDF). Broszura informacyjna cz. II - dotyczy filmów 6-10 (pobierz plik PDF).

W latach 2012-2016 w ramach projektu przygotowanych zostało 10 filmów:

Film 1. Czy znacz znajomych swojego dziecka? (film porusza temat niebezpiecznych kontaktów)
          Film 2. Właściwie zabezpiecz swój komputer (film zachęca rodziców do odpowiedniego przygotowania sprzętu np. poprzez instalację programu kontroli rodzicielskiej)
          Film 3. Dbaj o zdrowie swojego dziecka (zdrowy balans pomiędzy aktywnością w sieci i poza nią)
          Film 4. Grzecznie nie znaczy bezpiecznie (niebezpieczne i szkodliwe treści)
          Film 5. Nie wstydź się uczyć nowinek technologicznych od swojego dziecka (wzajemne uczenie się nowinek technologicznych)
          Film  6. Co za dużo to niezdrowo (problem nadmiernego otaczania najmłodszych dzieci przez urządzenia cyfrowe)
          Film 7. Na komputerze świat się nie kończy (problematyka uzależnienia od internetu)
          Film 8. Cyberprzemoc jest realna (problematyka cyberprzemocy wśród nastolatków)
          Film 9. Dzieci też mają prywatność (kwestia naruszania prywatności dzieci przez rodziców)
          Film 10. Nie można wierzyć we wszystko (promujący krytyczne podejście do treści znalezionych w internecie)

Filmy projektu znajdziesz tutaj.

Materiały zaczerpnięte ze strony: https://www.saferinternet.pl/projekty/projekty-edukacyjne/zostan-znajomym-swojego-dziecka.html